Värvitud mööbli hooldamine ja värskendamine

Õige hooldus annab mööblile ja värvitud pinnale ka pikema eluea ning aitab seda säilitada. Kirjutangi mõnest nõuandest lähemalt, mida võiks jälgida, et teie mööbel säiliks ilus ja värske kauem. Selle juhise kohaselt võiks toimetada nii taastatud mööbli kui ka uue mööbli puhul.
Mööbli värvimiseks olen kasutanud vastupidavaid ja lihtsasti hooldatavaid mineraalvärve, mille puhastuskindlus peaks säilima tootja poolt lubatuna isegi kuni kakstuhat korda. Enamasti vajavad kapid-kummutid-toolid kergemat tolmust puhastamist ning piisab vaid paarist korrast nädalas.

Söögilaudade, tasapindade, laudade jms puhul on kasutusintensiivsus muidugi suurem ja sellest lähtuvalt ka kulumine. Selliste värvitud pindade puhul soovitan lisakaitsekihi andmiseks kanda lõpp-viimistluseks õhukese kihi mööblivaha, lahjendatud karnaubavaha või õli-vaha (näiteks läbipaistev, Osmo). Samuti võib kasutada viimase kihina matti lakki. Jooksvalt saab vahakihti värskendada ning nii ei hakka allpool olev värvikiht kuluma. Vahad ja õlid annavad pinnale kerge siidja läike - seda peaks muidugi eelnevalt proovipinnal testima, et tulemus meeldiks. Kindlasti on soovitav söögilaudade puhul kasutada lisaks lauakatteid, laudlina jms, mis aitavad pinda lisaks kaitsta mehhaaniliste vigastuste eest. Peale vaha kuivamist võib pinna kergelt kuiva lapiga üle poleerida. Vahatamise meetod vajab aeg-ajalt jälgimist, et vajadusel jälle värskenduskiht peale kanda, kuid enamasti võiks vahatamist korrata 1-2 x aastas.
Värvitud ja vahatatud või õlitatud pinnad tuleb eelkõige hoida kuivana ning pigem on soovituslik puhastamisel kasutada ka kas (nt. jaanalinnusulgedest) naturaalset tolmuharja, mis on antistaatiline või siis kergelt niisket lappi. Kindlasti ei tohiks lapp olla ülemäära niiske või tilkuv. Ehk siis alati soovitame alustada puhastamist pigem kuivpuhastusest ning vajadusel teha niiske puhastus.
Kõik tekkinud plekid tuleks eemaldada võimalikult kiiresti, et mitte lasta neil sisse imbuda, parkained võivad sattuda värvi pooridesse. Ka ülemäärane vesi võib olla viimistletud pinnale kahjulik ja tekitada kahjustuse. Koristuse järel märjaks jäänud pinna võiks üle kuivatada.

Tugevamaid puhastusvahendeid (klaasipuhastusvahend, Fairy jms) soovitame pigem vältida
, vajadusel kasutada vaid kerget (oliivõli) seebivett, mis aitab tugevast mustusest vabaneda ning samas ka hooldab pinda, kuna oliivõliseep sisaldab oliiviõli oma koostises. Puhastusvahendit võiks pihustada lapile ja seejärel kergelt pinna lapiga üle tõmmata. Tugevamat küürimist värvitud ja õlitatud pinnad ei talu, seda soovitaksin igal juhul vältida.
Juhul kui siiski mingil põhjusel on tekkinud kahjustus ja seda puhastamisel korda saada ei õnnestu, siis saab meilt tellida ka väikese koguse värvi ning teha paranduse. Mineraalvärvi puhul on paranduste tegemine täiesti võimalik, pehme pintsliga hajutades või värvi tupsutades. Soovi korral kirjuta ja küsi nõu.
Õige hoolduse korral peaks mööbel säilima ilusana aastaid. Julgen soovitada, kuna olen oma isiklikus majapidamises värvitud mööbliesemeid pikka aega kasutanud ning need on endiselt sama kenad. Värskendanud olen värvi vaid vajadusel  ca 3-5 aasta järel, selleks soovitan värvitooni enda jaoks kirja panna.
Soovin värvitud mööblile pikka eluiga ja mõnusat kasutamist ning loodan, et neist nõuannetest on abi.
Eelmine
Värvidest ja inspiratsioonist
Järgmine
Tumedad ja heledad toonid interjööris

Vastused puuduvad

Email again: