Värvitud mööbli hooldamine ja värskendamine

Õige hooldus annab mööblile ja värvitud pinnale ka pikema eluea ning aitab seda säilitada. Kirjutangi mõnedest nippidest, mida võiks jälgida, et teie mööbel säiliks ilus ja värske kaua-kaua. Selle juhise kohaselt võiks toimetada nii taaskasutusmööbli kui ka uue mööbli puhul.
Mööbli värvimiseks olen kasutanud vastupidavaid ja lihtsasti hooldatavaid mineraalvärve, mille puhastuskindlus peaks säilima tootja poolt lubatuna isegi kuni mitu tuhat korda. Enamasti vajavad kapid-kummutid-toolid kergemat puhastamist ja vajadust pole seda iga päev teha, vaid piisab ca 1 korrast nädalas. Söögilaudade jms puhul on kasutusintensiivsus muidugi suurem ja sellest lähtuvalt ka kulumine. Selliste värvitud pindade puhul soovitan neile lisakaitse andmiseks kanda lõpp-viimistluskihiks õhukest kihi mööblivaha (saab osta näiteks Safranist) või õli-vaha (läbipaistev, Osmo). Siis saab jooksvalt värskendada seda vahakihti ning värvikiht kuluma ei hakkagi. Vahad-õlid annavad pinnale kerge siidjasmati läike, seda peaks muidugi eelnevalt proovipinnal katsetama, et kuidas tulemus meeldib. Peale kuivamist võib pinna ka kergelt kuiva lapiga üle poleerida. See vahatamise meetod vajab muidugi üsna pidevat jälgimist, et vajadusel jälle värskenduskiht peale kanda, kuid enamasti võiks seda teha 1-2 korda aastas.
Värvitud ja vahatatud või õlitatud pinnad tuleb eelkõige hoida kuivana ning pigem on soovituslik puhastamisel kasutada ka, kas (nt. jaanalinnusulgedest) naturaalset tolmuharja või siis kergelt niisket lappi. Kindlasti ei tohiks lapp olla ülemäära niiske või tilkuv. Ehk siis alati soovitan alustada puhastamist pigem kuivpuhastusest.
Kõik tekkinud plekid tuleks eemaldada võimalikult kiiresti, et mitte lasta plekkidel sisse imbuda, ka ülemäärane vesi võib olla viimistletud pinnale kahjulik ja jätta kahjustuse. Ka koristuse järel märjaks jäänud pinna võiks üle kuivatada, mitte lasta sel loomulikult kuivada.
Tugevamaid puhastusvahendeid soovitaksin pigem vältida, vajadusel kasutada vaid kerget oliivõli seebi lahust, mis aitab tugevast mustusest vabaneda ning samas ka hooldab pinda, kuna oliivõliseep sisaldab oliiviõli oma koostises. Puhastusvahendit võiks siis pihustada lapile ja seejärel kergelt pinna üle tõmmata. Tugevamat küürimist värvitud ja õlitatud pinnad ei talu, seda soovitaksin igal juhul vältida.
Juhul kui siiski mingil põhjusel on tekkinud kahjustus ja seda korda saada ei õnnestu, siis saab minu käest tellida ka väikese koguse värvi ning teha paranduse. Nordfärg värvi puhul on paranduste tegemine täiesti võimalik, vähemasti enamuse toonide puhul. Kirjuta mulle ja küsi nõu, kui peaks veel olema juhuseid, mida eespool ei maininud. 
Igal juhul peaks õige hoolduse korral mööbel säilima ilusana aastaid. Julgen soovitada, kuna olen oma isiklikus majapidamises osasid mööbliesemeid pikka aega kasutanud ning need on endiselt sama kenad :)

Eelmine
Värvidest ja inspiratsioonist
Järgmine
Tumedad ja heledad toonid interjööris

Vastused puuduvad

Email again: